Krštenje

 Tematski redak: “Ne znate, što molite. Možete li piti čašu koju ja pijem, ili krstiti se krštenjem, koje ja primam?" (Marko 10:38)

1) Biblijsko krštenje je za svakoga tko razumije dobru vijest o Kristovoj otkupnini i njegovom Kraljevstvu, pokajao se od ispraznih samo-opravdavajućih napora i okrenuo s k Bogu za opravdanje kroz vjeru u Njegovog Krista, i želi predati svoj život da dokaže tu vjeru. Međutim što je bilo popularno razumijevanje o krštenju (Grčki: uranjanju) u glavnim crkvama?
Od 2 stoljeća, krštenje u vodi (Grčki: uranjanje) bilo je korišteno kao obred očišćenja prošlih grijeha i uspostavljanja odnosa s Bogom. Čak su i djeca bila krštavana sa škropljenjem vodom…da izbjegnu pakao!

Ivanovo Krštenje

2) Što je točno predstavljalo krštenje koje je omogućio čovjek koji ga je u prvom redu i započeo?

Sama voda ne čisti, ali simbolizirala je nečije pokajanje i okretanje Mesiji za spasenje.

Kristovo Kršenje – Krštenje Crkve

3) Sam Isus je bio zatražio da ga se krsti. On “nije poznavao grijeha.” Zašto je onda tražio da ga se krsti?
Ivan je bio postavio isto pitanje. Isus je odgovorio, “Pusti sada! Ta dolikuje nam da tako ispunimo svu pravednost!” (Mat. 3:15). Da ispuni volju svog Oca, Isus se je bio odrekao svojih zemaljskih interesa, ambicija i želja.
Taj čin krštenja je bio simboličan budući on objavljuje u vrijeme Posljednje Večere, “To je jedno krštenje koje ja imam primiti, a kako me to tišti sve dok ne bude ostvareno!” (Luka 12:50 Dretar). Jasno je da je njegovo krštenje bilo krštenje u smrt. Njegovo je krštenje bilo dovršeno kad je umirao govoreći, “Dovršeno je!”

Umrijeti i biti Ponovno Začet

4) Ako je Kristovo kršenje bilo krštenje u smrt, što je s onim njegove crkve? Zašto nas Petar poziva (Djela 2:38) da budemo kršteni u Krista? Što znači biti uronjen u Isusa Krista?

Da, krštenje uključuje našu smrt! “Ta umrijeste i život je vaš skriven s Kristom u Bogu!” (Kol. 3:3). Mi smo umrli svemu našem zemaljskom životu, kao i Isus.

Da, Kristovo krštenje znači umrijeti i biti ponovno začet u novi život. I to je neophodno.
    Isus je odgovorio, “Zaista, zaista, kažem ti: tko se ne rodi nanovo, odozgor, ne može vidjeti kraljevstva Božjega!” (Ivan 3:3).

5) Zašto bi smo trebali biti spremni odustati od svih prava na naše zemaljske živote?
Kada su Jakov i Ivan pitali da sjednu pored njega na Kraljevskim prijestoljima, Isus ih je upitao –
    “Možete li piti čašu koju ja pijem, ili krstiti se krštenjem, koje ja primam?"
Oni mu odgovoriše: "Možemo". Isus im reče: "Čašu, koju ja pijem, vi ćete piti, i krštenje, koje ja primam, i vi ćete primiti” (Marko 10:38-39)
. Da, ako želimo sjesti na prijestolje s Kristom u njegovom Kraljevstvu, tada trebamo ponuditi naše sadašnje živote poput Krista zbog njegovog evanđelja. Pavao nam kaže –
“Ako trpimo, s njime ćemo vladati” (2. Tim. 2:12) “Ako pak djeca, onda i baštinici, baštinici Božji, a subaštinici Kristovi, kada doista s njime zajedno trpimo, da se zajedno s njime i proslavimo.” (Rim. 8:17)
Isusova otkupnina za Adama dovest će sve od Adama natrag u život (Rim. 5:12,18; 1. Tim. 2:6; 1. Ivan. 2:2; 1. Kor. 15:22). Kod njegovog povratka, svi će mrtvi ustati, njegova vjerna Crkva dobit će nebeski vječni život a nevjernici se bude na krisis [krivo prevedeno kao osuda, ali u stvarnosti znači suđenje] na zemlji. (Ivan 5:28-29) Budući će Sotona biti svezan, čovječanstvo će dobiti poštenu priliku da se uči pravednosti (Djela 3:21; Iza. 26:9; Mih. 4:1-3) pod vladavinom Isusa i njegove proslavljene Crkve (Otkr. 20:3-4). To su prijestolja koja su Jakov i Ivan željeli. Jednako je i s nama.

6) Da li je krštenje crkve bilo nagovješteno u Starozavjetna vremena?
Pavao objašnjava Korinćanima: “oci naši svi bijahu pod oblakom, i svi prijeđoše kroz more, i svi su se na Mojsija krstili u oblaku i u moru, i svi su isto duhovno jelo jeli, i svi su isto duhovno piće pili. A pili su iz duhovne stijene koja ih je pratila; stijena bijaše Krist.” (1. Kor. 10:1-4) Da, Izrael (prikazujući Crkvu) napustio je Egipat (simbolizira svijet) da slijedi Mojsija. Kada su bili stavljeni na veliku kušnju kod Crvenog Mora, Bog ih je spasio kroz Mojsija, oni su svi bili predodžbeno kršteni u Mojsija (prikazuje Krista) u more i u oblak.

7) “Što onda čine oni koji se krste za mrtve? Ako mrtvi uopće ne uskršavaju, što se krste za njih?” (1. Kor. 15:29) Što to znači?
U srednjem je vijeku taj redak bio pogrešno shvaćen, i neke su grupe bile počele krštavati mrtve. Ali Pavao ovdje zapravo govori o uskrsnuću mrtvih. On objašnjava da svi oni koji su bili kršteni, su bili kršteni zbog nevjernika (smatrani mrtvima sada – Luka 9:60) koji će uskrsnuti da čuju dobre vijesti o vječnom životu od vladajuće Crkve u Kraljevstvu.

8) Da li je simbolično krštenje (uranjanje) neophodno? I mogu li djeca biti sudionici toga?
Isus je rekao, “Pođite, stoga, i poučavajte sve narode krsteći” (Mat. 28:19). Biblija izvještava da su to učenici ispunili – Kada su povjerovali Filipu, koji je propovijedao o Božjem kraljevstvu krstiše se(Samarićani). (Djela 8:12) Filip i Eunuh siđoše u vodu, i on ga krsti. (Djela 8:35-38). “Može li tko uskratiti vodu da se ne krste ovi.” I zapovijedi im da se krste u Gospodinovo ime. (Djela 10:44-48). Mi također čitamo o krštenju Korinćana (Djela 18:8), o Lidiji iz Tijatire (Djela 16:14-15), o zatvorskom tamničaru u Filipima (Djela 16:33), i o Stefaninom domu (1. Kor. 1:16).

9) Ako si bio poškropljen/uronjen prije nego si došao do spoznaje izvorne dobre vijesti iz Biblije, postoji li potreba da se bude ponovno (uronjen) kršten?

Pročitajte sljedeće: Pomazanje Svetim Duhom