Teologija Napretka

 Tematski redak“Ponovno vam velim: Lakše je devi kroz uši iglene nego bogatašu u kraljevstvo Božje.” (Mat. 19:24)

1) Što je Evanđelje Napretka?
To je suvremena teologija koja kaže da Bog želi da Kršćani uživaju u svjetovnom uspjehu, bogatstvu, i zdravlju. Tvrdi da Bog daje vjernicima život oslobođen od bolesti i siromaštva kao nagradu. Obično crkveni vođa ohrabruje ljude da sudjeluju u verbalnim mantrama/ponavljanjima biblijskih redaka, i da daju doprinos jedne desetine svojih prihoda crkvi.

2) Koji su počeci tog evanđelja zdravlja i bogatstva?

  • Započelo je u 19 stoljeću s pokretom Nove Misli (“Zdravi um vodi k zdravom življenju”).
  • Zatim je 1940 – ih i 50 – ih (poslijeratno razdoblje) Preporod Iscjeljivanja oživio vjerovanje u iscjeljenje.
  • Nakon toga je uslijedio pokret Riječ Vjere koji je propovijedao fizičko, emocionalno, duhovno izlječenje i financijski napredak s ispravnim ispovijedanjem vjere.
  • 1980 – ih, tele-evanđelisti su dosegnuli milijune domova sa obećanjima svih vrsta uspjeha. Njihova je popularnost vodila do toga da Karizmatske crkve usvoje tu teologiju što je rezultiralo sa formiranjem ne-denominacijskih mega-crkava.

3) Koje biblijske tekstove citiraju zagovornici te teologije?
Primarni redak kojeg koriste je Mal. 3:10“Donesite čitavu desetinu u riznicu da u mojoj kući bude hrane. Tada me iskušajte - govori Jahve nad Vojskama - neću li vam otvoriti ustave nebeske i neću li izliti na vas punom mjerom blagoslov.”
Problem je – Desetine su bile dio Mojsijevog Zakona (3. Moj. 27:30-33). Zakon je rekao Izraelcima da donesu 1/10 od svih svojih prihoda u hram i da će primiti blagoslove. Međutim nakon Kristovog uskrsnuća, Zakon je prestao. Stoga blagoslovi iz retka u Malahiji više nisu relevantni za Kršćane. Ako netko i dalje želi desetine i očekuje blagoslove, tada će trebati zaboraviti Krista i slijediti svih 613 zapovijedi Zakona, za što Biblija objavljuje da je ljudima nemoguće. (Rim. 3:20)

4) Postoje li neki drugi tekstovi koji se koriste za potporu teologije napretka?

  • Teolozi napretka koriste Usporedbu o Talentima (Mat. 25:14-30) kako bi utjecali na svoje stado da doprinose novac tako da potonji mogu dobiti povrat ulaganja od deset do sto puta. Međutim usporedbe su metafore koje su korištene da objasne stvari koje su vrlo različite od onog što je spomenuto u priči. Ta se usporedba odnosi na nagrade koje će biti podijeljene po Kristovom povratku za rad učinjen u promicanju njegovog Kraljevstva.
  • Oni također koriste redak, “A Bog moj ispunit će svaku vašu potrebu po bogatstvu svome, veličanstveno, u Kristu Isusu.” (Filip. 4:19) Međutim to se odnosi na duhovne osnovne potrebe neophodne za objavljivanje Kraljevstva Božjeg.

5) Što je potaknulo vođe pokreta evanđelja napretka da zauzmu takav stav?
Mnogi od njih su snažnog uvjerenja da Kršćani mogu donijeti mir i napredak zauzimajući vodeće položaje u svijetu. Neki su čak smatrali da je nekim recima bila dana pretjerana važnost kao što su reci koji ohrabruju na patnju poput ovog, “baštinici Božji, a subaštinici Kristovi, kada doista s njime zajedno trpimo, da se zajedno s njime i proslavimo.” (Rim. 8:17)
Pod cijenu ignoriranja mnogih takvih redaka, oni daju prednost iskorištavanju redaka iz konteksta, poput ovih: “Ja dođoh da život imaju, u izobilju da ga imaju” (Ivan 10:10), i “Ljubljeni! Želim ti u svemu dobro i da budeš zdrav, kao što je dobro tvojoj duši.” (3. Ivan. 2)

6) Što Isus kaže o bogatstvu i napretku?
“Ponovno vam velim: Lakše je devi kroz uši iglene nego bogatašu u kraljevstvo Božje.” (Mat. 19:24) E sada, zašto bi on rekao tako nešto?
Sam Isus nije težio ni za kakvim zemaljskim bogatstvom tijekom svog života. Umjesto toga on je objavio, “Lisice imaju jazbine, ptice nebeske gnijezda, a Sin Čovječji nema gdje bi glavu naslonio.” (Luka 9:58)
On nas nikada nije ohrabrivao da prihvatimo materijalizam. Umjesto toga on nas je upozorio – “Klonite se i čuvajte svake pohlepe: koliko god netko obilovao, život mu nije u onom što posjeduje.” (Luka12:15) I savjetovao nas je, “Ne zgrćite sebi blago na zemlji, gdje ga moljac i rđa nagrizaju i gdje ga kradljivci potkapaju i kradu.” (Mat. 6:19)

7) Da li se je Pavlov savjet razlikovao od onog Isusovog?
Nipošto. Pavao je upozorio Timoteja protiv druženja s ljudima koji su smatrali “da je dobitak[financijski] pobožnost.” (1. Tim. 6:5) Ironično je kako je evanđelje napretka zaslijepilo mase kada uzmemo u obzir ono čemu nas je Pavao učio, “Jer oni koji se hoće bogatiti, upadaju u napast, zamku i mnoge nerazumne i štetne požude što ljude strovaljuju u zator i propast. Zaista, korijen svih zala jest srebroljublje; njemu odani, mnogi odlutaše od vjere i sami sebe isprobadaše mukama mnogima.” (1. Tim. 6:9-11)

8) Zašto nam Pavao govori da “naše življenje bude bez pohlepe i da budemo zadovoljni onime što imamo”?
On nastavlja i kaže zašto – “Jer je on[Bog] rekao: Nikada te neću napustiti niti te ostaviti.” (Hebr. 13:5) Da zaista. Zagovornici evanđelja napretka i njihovi sljedbenici zaboravili su Kristovo upozorenje kad nam je rekao, “Ne možete služiti Bogu i mamonu.” (Mat. 6:24)

Pročitajte sljedeće: Pozivanje Izabranih

Scriptures, unless otherwise indicated, are taken from THE HOLY BIBLE, NEW INTERNATIONAL VERSION®, NIV® Copyright © 1973, 1978, 1984, 2011 by Biblica, Inc.® Used by permission. All rights reserved worldwide. Scriptures indicated NASB are taken from the NEW AMERICAN STANDARD BIBLE®, Copyright © 1960,1962,1963,1968,1971,1972,1973,1975,1977,1995 by The Lockman Foundation. Used by permission.